Tłumaczenia ustne a pisemne

Tłumaczenia ustne a pisemne
www.donmiko.it

Bardzo wiele studentów filologii decyduje się na zawód tłumacza. Chcą bowiem aktywnie korzystać ze swojej obszernej wiedzy językowej oraz nieustannie poszerzać słownictwo. Bardzo często stają jednak przed ogromnym dylematem, dotyczącym tego, czy zostać tłumaczem ustnym czy pisemnym. Specyfika obu tych prac jest nieco odmienna, stąd też niekiedy bardzo duża konsternacja i wiele godzin zastanawiania się nad odpowiednią ścieżką kariery. Przede wszystkim, stojąc przed takim wyborem, powinniśmy wpierw określić swoje mocne i słabe strony. Dadzą one bowiem wgląd w nasze indywidualne możliwości i z pewnością rozwieją choć niektóre rozterki. Wbrew pozorom tłumacz pisemny i ustny używa nieco innego zestawu umiejętności, mimo że bazuje na tym samym – języku obcym. Tłumaczenia ustne to przede wszystkim odpowiednie zajęcie dla osób, które są bardzo kontaktowe i otwarte. Ich praca polega wszak na obcowaniu ludźmi, zatem codzienny kontakt i rozmowy nie powinny być dla kandydata krępujące i nieprzyjemne. Ekstrawertycy to urodzeni tłumacze ustni, ponieważ nie boją się oni kontaktu z drugim człowiekiem, są pewni siebie oraz świadomi własnych możliwości. W pracy tłumacza ustnego niezwykle ważne są również duża koncentracja oraz rzetelność i precyzja. Stresowe sytuacje i dynamicznie zmieniające się okoliczności mogą znacząco wpłynąć na nieco mniejszy stopień koncentracji i skupienia się na danej wypowiedzi.

Tłumacze ustni powinni zatem być uważnymi słuchaczami, którzy nie tylko słyszą dany tekst, ale też go rozumieją. Tylko tak będą w stanie oferować wysokiej jakości tłumaczenia o bardzo wysokim stopniu rzetelności.

Tłumacz pisemny – wymagane predyspozycje i umiejętności

Do jednych z najważniejszych umiejętności, które powinien posiadać tłumacz pisemny należy wysoki stopień koncentracji. To właśnie on w połączeniu z cierpliwością będą bowiem w stanie zagwarantować dogłębną analizę teksu, która to poskutkuje świetnym tłumaczeniem. Tłumaczenia pisemne nie są wbrew pozorom łatwe, ponieważ z uwagi na ich specyfikę stawiają bardzo wysokie wymagania. Tłumacz musi umieć wczuć się w kontekst i złapać, czasem niezwykle ulotne i symboliczne, znaczenie tekstu. Dzięki temu z pewnością uda mu się dostarczyć klientowi tłumaczenie o bardzo wysokiej jakości, które idealnie odda sens pierwowzoru. Poza tym, tłumacz pisemny musi posiadać rozległe kompetencje językowe, a także te dotyczące historii, bądź kultury danego kraju. Bardzo często są one bowiem niezbędne do tego, aby przygotować właściwe i poprawne tłumaczenie tekstu. Naszpikowanie metaforami, frazeologizmami lub też wydźwięk o charakterze to tylko niektóre przykłady sytuacji, gdy tłumaczowi potrzebne jest coś więcej aniżeli tylko znajomość struktur gramatycznych i słówek. Powinien on umieć zagłębić się w dany tekst, by zrozumieć go na wielu poziomach. Z pewnością pomaga w tym chociażby patrzenie z różnych perspektyw, własne doświadczenia w obcym kraju czy też rozmowy z rodzimymi mieszkańcami.

http://gaznaczas.pl/ firma sprzątająca Wrocław

Harold

Podobne

Czytaj dalej x