Stan deweloperski – co to oznacza?

Stan deweloperski – co to oznacza?
www.aviationresources.com.pl

Stan deweloperski to pojęcie, z którym styka się chyba każdy, kto poszukuje domu lub mieszkania na rynku pierwotnym. Jak się okazuje, zdecydowana większość osób decyduje się właśnie na stan deweloperski, choć nie wszyscy tak do końca zdają sobie sprawę z tego, czym tak w zasadzie jest ten stan i co tak właściwie oznacza to pojęcie. Warto więc wyjaśnić co to jest, bo choć nie istnieje żadna teoretyczna definicja to można oczywiście pokusić się o pewien opis. I tak, stan deweloperski to nic innego jak taki stan wykończenia domu lub mieszkania, który umożliwi kupującemu przystąpienie do prac wykończeniowych. W związku z tym, ceny tego typu mieszkań znacząco różnią się od domów wykończonych „pod klucz” – cena mieszkań bądź domów w stanie deweloperskim może być o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych niższa. Czym jednak charakteryzuje się sam stan deweloperski? Przede wszystkim tym, że dom czy mieszkanie jest już ocieplone, doprowadzone są wszystkie przyłącza, a ściany i podłogi już tylko czekają na kolejne prace.

Oczywiście sam zakres stanu deweloperskiego może się różnić w zależności od konkretnych ofert, a ciekawą alternatywą jest jeszcze tak zwany podwyższony stan deweloperski. Przy tym wszystkim najważniejsze jest jednak to, by przy decydowaniu się na daną ofertę dobrze określić czym dokładnie jest stan deweloperski i co konkretnie obejmuje. W tym celu warto dowiedzieć się jak to mniej więcej wygląda wśród innych osób. Najczęściej stan deweloperski obejmuje:

  • tynki (zarówno w środku, jak i na zewnątrz),
  • drzwi,
  • wylewka podłogowa,
  • ściany,
  • okna,
  • parapety,
  • wszystkie
  • instalacje, grzejniki.

Oczywiście w ofercie może znajdować się jeszcze kilka innych rzeczy, w tym na przykład podbitka dachowa, ogrodzenie, czy droga dojazdowa, natomiast to wszystko zależy już od konkretnych ofert. Tak czy siak, warto zadbać o to, by w pojęciu stanu deweloperskiego zawierało się wszystko to, co sami chcemy.

Stan deweloperski – na co zwrócić uwagę i co nas czeka?

Przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim należy zwrócić uwagę na szereg czynników, by mieć pewność, że wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Chodzi tutaj na przykład o standard i jakość materiałów budowlanych, jakie zostaną wykorzystane do budowy poszczególnych elementów domu bądź mieszkania. Szczegóły z tym związane – ale także szereg innych ustaleń związanych ze stanem deweloperskim – określa się w odpowiedniej dokumentacji. Z reguły następuje to już przy zawieraniu umowy wstępnej. Nie można też zapomnieć o tym, że stan deweloperski oznacza, iż sami będziemy musieli zająć się wykończeniem mieszkania. Warto więc wszystko zaplanować nieco wcześniej, by odbierając mieszkanie móc od razu przystąpić do prac.

Będą to z reguły takie prace jak na przykład montaż podłóg, malowanie ścian czy też wykończenie takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka. Jeśli jednak ktoś nie chce samodzielnie podejmować się wykończenia domu to może oczywiście zdecydować się na zakup mieszkania wykończonego pod klucz, co także ma wiele zalet.

hale magazynowe dla deweloperów tuMieszkamy

Harold

Podobne

Czytaj dalej x