Kiedy pomoże gastrolog?

Kiedy pomoże gastrolog?
www.orchidtheband.pl

Nigdzie nie jest powiedziane, że musimy znać wszystkie dziedziny medycyny i lekarzy, którzy mogą nam pomóc w razie różnych schorzeń. Z resztą jest ich tak wiele, że moglibyśmy mieć problem z zapamiętaniem ich wszystkich. To oznacza, że dopiero gdy dzieje się coś złego z naszym organizmem, zaczynamy szukać informacji odnośnie tego, kto nam może pomóc, jaka dziedzina medycyny zajmuje się leczeniem takich objawów jakie pojawiły się u nas. Nic więc dziwnego, że o gastrologii i lekarzach gastrologach, większość ludzi dowiaduje się dopiero wtedy, gdy coś niedobrego dzieje się z ich układem pokarmowym.

Wówczas idą do lekarza pierwszego kontaktu, a on zleca im udanie się do gastrologa, tak aby mógł on wykonać niezbędne badania i powiedzieć, co dolega danemu pacjentowi i w jaki sposób może on sobie poradzić z własnym problemem.

Na co zwracać uwagę?

Czasami nasz organizm wysyła tak delikatne sygnały, że dzieje się coś złego, że praktycznie nie trudno jest je przegapić. Co więcej, niejednokrotnie mamy tendencję do zrzucania ich na coś innego i nie zawsze przyjdzie nam do głowy, że powodem naszych problemów nie są czynniki zewnętrzne, ale to co dzieje się w naszym organizmie. To oznacza, że nie zawsze takie sygnały będą jednorazowe.

One z biegiem czasu mogą pojawiać się coraz częściej, a do tego wszystkiego jeszcze mogą być coraz bardziej uciążliwe. Dlatego też warto wiedzieć, że jeśli zaczęła się u nas pojawiać zgaga, biegunka, wzdęcia, zaparcia, albo bóle żołądka czy wątroby, to mogą to być pierwsze sygnały, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Takim sygnałem może być również utrata apetytu czy pieczenie w przełyku. Łatwo jest takie rzeczy ignorować, zwłaszcza jeśli pojawiają się one sporadycznie, dlatego tak ważne jest to, abyśmy mieli świadomość, że ich pojawienie się, może oznaczać problemy układu pokarmowego, które nieleczone będą się jeszcze pogłębiały.

Kolejny etap

Jeśli dostrzegając takie objawy stosunkowo szybko udamy się do gastrologa, to może się okazać, że wystarczy odpowiednia dieta i unikanie stresu, abyśmy już więcej nie musieli się przejmować takimi objawami. Jednak ignorując tego typu sygnały, możemy doprowadzić do sytuacji, w której pojawi się śluz lub krew w naszym stolcu, a dodatkowo jeszcze może pojawić się również niekontrolowany spadek wagi. To będzie już ostatni moment na to, abyśmy jak najszybciej udali się do gastrologa. Najpierw przeprowadzi z nami dokładny wywiad, następnie wykona badanie polegające na uciskaniu brzuchu, a jeśli to nie da jednoznacznej odpowiedzi, to może zlecić USG czy RTG z kontrastem jamy brzusznej czy badanie krwi.

Najważniejsze jednak jest to, aby wykonał wszystkie niezbędne badania, dzięki którym będzie mógł dokładnie określić co nam dolega. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że będzie posiadał odpowiednią wiedzę, która pozwoli mu dopasować właściwy sposób leczenia, tak abyśmy jak najszybciej mogli wrócić do pełni zdrowia. Warto wiedzieć, kiedy należy się udać do gastrologa, jak i sprawdzić jakie badania może on wykonać. Im więcej będziemy na ten temat wiedzieć, tym będziemy spokojniejsi udając się do tego lekarza.

Harold

Podobne

Czytaj dalej x