Jakie badania przeprowadza gastrolog

Jakie badania przeprowadza gastrolog

Jeśli czujemy, że coś niedobrego dzieje się z naszym układem pokarmowym, to jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. Oczywiście nie powie nam on od razu co nam dolega, bo najpierw będzie musiał przeprowadzić odpowiednie badanie. To oznacza, że warto się dobrze przygotować na taką wizytę, tak abyśmy wiedzieli czego możemy się podczas niej spodziewać, bo wówczas będziemy mogli odpowiednio się do niej nastawić, przynieść niezbędną dokumentację, a także wiedząc co się może dziać, będziemy do tego wszystkiego podchodzić znacznie spokojniej. Dlatego też warto poczytać jak taka wizyta się odbywa i co podczas niej będzie wykonywane, tak abyśmy niepotrzebnie się nie stresowali, ponieważ stres tylko będzie pogarszał nasze problemy z układem pokarmowym, więc powinniśmy go unikać.

Na początek wywiad

Przede wszystkim powinniśmy być nastawieni na to, że kiedy już pojawimy się u gastrologa, przeprowadzi on z nami wywiad. To oznacza, że zapyta nas o nasz styl życia, o to czy mamy jakieś diety, czy stosujemy jakieś leki, jak również będzie próbował się dowiedzieć jak wygląda nasz stolec, czy nie mamy problemów z jego oddawaniem. Im więcej gastrolog dowie się o naszych nawykach, sposobie odżywiania i tym, jak żyjemy tym łatwiej będzie mu powiedzieć, co mogło stać się przyczyną naszych problemów. To z kolei pozwoli mu określić z czego powinniśmy zrezygnować, czego nie możemy już robić, a także będzie mógł powiedzieć, jakie działania powinniśmy wprowadzić w naszym życiu, tak aby mieć pewność, że w odpowiedni sposób będziemy oddziaływali na funkcjonowanie naszego organizmu.

Dokładniejsze badania

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz może dokonać badania, które będzie polegało na uciskaniu brzucha. Wówczas będziemy musieli mu powiedzieć czy takie działania są dla nas bolesne, w którym miejscu najbardziej boli i jakie jest nasze ogólne samopoczucie. Tego typu badanie jest szczególnie ważne, jeśli będziemy narzekać na ból żołądka czy wątroby. Może się jednak okazać, że tego typu działania okażą się niewystarczające, a to oznacza, że gastrolog zleci nam wówczas wykonanie kolejnych, dokładniejszych badań.

Wówczas może się okazać, że będziemy musieli mieć pobraną krew, ale może się także okazać, że potrzebne będzie jeszcze wykonanie USG czy RTG brzucha. W niektórych przypadkach będzie potrzebne wykonanie kolonoskopii lub gastroskopii. A co prawda rzadko, ale jednak też się zdarza, że należy wykonać badanie rezonansem magnetycznym lub tomografię komputerową. Oczywiście może nam się wydawać, że te badania są uciążliwe, jednak musimy pamiętać, że tylko dokładne sprawdzenie stanu naszego układu pokarmowego, pozwoli lekarzowi określić skąd się wziął problem, na ile jest poważny i w jaki sposób można mu zaradzić, tak abyśmy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania.

Jeśli udajemy się do gastrologa, to musimy być nastawieni na to, że przeprowadzi on szereg różnych badań. Im więcej ich będzie, tym większa będzie szansa, że w prawidłowy sposób oceni przyczynę naszych problemów i będzie w stanie nam pomóc.

ikar https://idealbeauty.pl

Harold

Podobne

Czytaj dalej x