Jak odebrać mieszkanie – o czym musisz pamiętać?

Jak odebrać mieszkanie – o czym musisz pamiętać?

Zakup domu bądź mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu. To niezwykle ważna inwestycja, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Musimy kontrolować przebieg całego procesu, od samego początku aż do końca. W tym wszystkim niezwykle ważny jest także ostatni etap jakim jest odbiór mieszkania lub domu. Warto zadbać o ten odbiór już na etapie podpisywania wstępnej umowy z deweloperem. To właśnie w tej pierwszej umowie powinny znaleźć się szczegóły związane z procedurą odbioru domu, jak również informacje dotyczące standardu wykończeniowego mieszkania. Bardzo ważne jest, by wszystko dokładnie i szczegółowo określić – wszak klient nie może dopuścić do tego, by zgodzić się na „kota w worku” i przyjąć pewne zapisy dotyczące stanu technicznego mieszkania zanim dojdzie w ogóle do jego odbioru. Dla wielu osób odbiór mieszkania wydaje się być czystą formalnością i choć w większości przypadków tak rzeczywiście jest to dzieje się tak, gdyż sama procedura odbioru nowego domu jest wcześniej dobrze i szczegółowo określona. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę? 1. Ustal tryb i sposób przeprowadzenia odbioru, w tym przede wszystkim jego ostateczny termin. Dzięki temu zabezpieczymy się na wypadek opóźnień.

Zwróćmy też uwagę na to, ile wynosi czas dla klienta na oględziny – zdarza się bowiem, że jest on bardzo krótki, przez co klient nie ma w zasadzie szansy na odbiór w terminie. 2. Ustal standard mieszkania. To także powinno znaleźć się w umowie. Dziś zdecydowana większość osób decyduje się na stan deweloperski. Mieszkanie jest wtedy przygotowane do dalszego wykończenia i ma już na przykład podprowadzone wszystkie instalacje, a ściany i podłogi tylko czekają na kolejne prace. Inną opcją jest standard „pod klucz”, w ramach którego mieszkanie bądź dom jest już w pełni wykończone. 3. Zwróć uwagę na szczegóły! To tyczy się już przede wszystkim samej procedury odbioru mieszkania. Warto zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu, by dokładnie i szczegółowo sprawdzić stan mieszkania. Dobrze jest zrobić to za dnia, by wykorzystać światło dzienne.

Rozsądnym pomysłem jest zabrać ze sobą do oglądania jeszcze jedną parę oczu – najlepiej, by był to jakiś specjalista jak na przykład inspektor nadzoru. 4. Pamiętaj o narzędziach. Te mogą przydać się do sprawdzania stanu technicznego mieszkania. Na odbiór warto zabrać ze sobą więc między innymi miarkę czy poziomicę. Koniecznie należy sprawdzić stan wszystkich elementów, a więc zarówno ścian, jak i podłóg, grzejników, drzwi, czy instalacji. 5. Nie bój się wytykać błędów. Wiele osób uważa, że mały błąd to przecież nic takiego i da się to jakoś samemu naprawić. Nie jest to dobre myślenie – jeśli tylko zauważymy jakieś nieścisłości, choćby były one nawet bardzo małe, zwróćmy na nie uwagę i nie bójmy się ich wytknąć. W takiej sytuacji sporządza się tak zwany protokół rozbieżności, gdzie wpisuje się wszystkie wady i rozbieżności.

Jeżeli jednak wszystko jest w jak najlepszym porządku i zgodnie ze standardem to wtedy podpisuje się protokół odbioru mieszkania.

mieszkania józefosław rynek pierwotny www.mojeubezpieczenia24.pl

Harold

Podobne

Czytaj dalej x