Co musisz wiedzieć kupując mieszkanie?

Co musisz wiedzieć kupując mieszkanie?

Nie ma żadnych wątpliwości, że zakup mieszkania to marzenie wielu osób – zarówno tych młodych, którzy dopiero rozpoczynają „dorosłe” życie, jak i tych nieco starszych. Na decyzję o tym, czy nastał już czas na zakup domu wpływa wiele różnych czynników: najczęściej nasze możliwości finansowe, ale w wielu przypadkach także chęć wyjścia na swoje, niekiedy spowodowana rozrastaniem się naszej rodziny. Tak czy inaczej, zakup mieszkania to niezwykle ważna inwestycja w życiu każdego z nas i dlatego powinniśmy zrobić wszystko, by cały ten proces przebiegł po naszej myśli. Wszak wybierając cztery kąty dla nas i dla naszej rodziny podejmujemy decyzję, której skutki będziemy odczuwać jeszcze przez długie lata. Głównie z tego powodu warto w odpowiedni sposób przygotować się do zakupu mieszkania bądź domu jednorodzinnego. O czym każdy kupujący powinien pamiętać? O czym należy wiedzieć przed zakupem? I na co zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania? Oto kilka najważniejszych porad. 1. Zdecyduj się na rynek. Do wyboru mamy mieszkania z rynku pierwotnego (od deweloperów) oraz z rynku wtórnego (częściej od osób prywatnych). To od nas samych będzie zależeć decyzja, na który rynek „uderzymy” w poszukiwaniu wymarzonego mieszkania. Domy od deweloperów mają sporo zalet, w tym przede wszystkim możliwość wykończenia „pod klucz”, co oznacza mniej więcej tyle, że po odbiorze mieszkania będziemy mogli bardzo szybko się do niego wprowadzić. 2. Zbierz odpowiednie finanse. Zakup mieszkania to bardzo duża inwestycja finansowa, dlatego koniecznie należy mieć przygotowane środki. Samo mieszkanie to zresztą nie wszystko, bo konieczne jest także odpowiednie wykończenie, zakup mebli i podobne rzeczy.

3. Zwróć uwagę na lokalizację. Jest to jeden z najważniejszych (obok ceny) czynników wyboru domu. To właśnie lokalizacja w wielu przypadkach jest decydująca, dlatego warto o tym pomyśleć zawczasu. Wszak to gdzie mieszkamy będzie miało dla nas kolosalne znaczenie. Im dalej centrum tym spokojniej, choć z drugiej strony peryferia mogą wymagać od nas znacznie dłuższych czasowo dojazdów do pracy. Warto też zadbać o sprawdzenie okolicy, nie tylko pod kątem przydatnych punktów usługowo-handlowych, lecz także ewentualnych zagrożeń, które mogą uprzykrzyć nam codzienne życie. 4. Pamiętaj o formalnościach. Należy uważnie czytać wszystkie umowy i sporządzać je w taki sposób, by nie było żadnych wątpliwości. Dotyczy to przede wszystkim kontraktów z deweloperem, w których powinny znaleźć się między innymi szczegóły dotyczące wykończenia mieszkania, w tym spis wszystkich materiałów budowlanych, które zostaną do tego wykorzystane. 5. Dobrze sprawdź mieszkanie przed odbiorem. Będąc o krok od wymarzonego lokum pozostaje nam jeszcze tylko je odebrać. Wpierw trzeba jednak je odpowiednio sprawdzić i przekonać się na własne oczy, czy wszystko zostało wykonane tak jak tego chcieliśmy i zgodnie ze standardem.

Dlatego przy odbiorze mieszkania warto mieć przy sobie różne narzędzia, jak i towarzystwo specjalisty, który podpowie nam na co zwrócić uwagę.

tuMieszkamy www.wowdevshop.com

Harold

Podobne

Czytaj dalej x